Основачот на „Амазон“ стана најбогат човек на светот

Основачот на „Амазон“ стана најбогат човек на светот
април 11 00:47 2018
Основачот на интернет-страницата „Амазон“, Џеф Безос, стана најбогатиот човек на светот кога неговата состојба беше пресметана на 105,1 милијарди долари, според листата што ја објави „Блумберг“.
Зголемувањето на акциите на најголемата малопродажна мрежа е главната причина за успехот на Безос.
Претходно, најбогат човек на светот беше Бил Гејтс, чија состојба достигна нешто повеќе од 100 милијарди долари во 1999 година.
Според рејтингот на магазинот „Форбс“, богатството на Безос изнесува 104,4 милијарди долари, но и тоа е доволно за да се прекине рекордот што го постави сопственикот на „Мајкрософт“.
  Категории:
напиши коментар

0 Коментари

Сеуште нема коментари!

Биди прв што ќе коментира.

Напиши коментар

Вашите податоци се безбедни! Вашата е-маил адреса нема да биде публикувана. Сите *полиња се задолжителни,

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.