СПОРТ:Маркус Рашфорд е „принцот“ на „Паркот на принцовите“ – пак ги расплака ПСЖ!

октомври 21 17:37 2020

Навивачите на Пари Сен-Жермен повторно ќе имаат кошмар од Маркус Рашфорд, откако англискиот напаѓач во финишот на првиот меч од Лигата на шампионите, успеа да постигне гол на „Паркот на принцовите“ и да им донесе на Манчестер јунајтед неочекувана победа, слично како пред две сезони.

Јунајтед, зачудувачки, имаа повеќе од играта во првото полувреме и дојдоа во водство со 11-тиот гол од пенал на (привремениот) капитен Бруно Фернандеш, кој во 23. минута од вториот обид успеа да го совлада Кејлор Навас. ПСЖ влегоа во ритам во второто полувреме, посебно преку Килијан Мбапе, кој му задаваше главоболки на Арон Ван-Бисака, но својот гол го дочекаа во 55. минута кога Антони Марсијал ја заби топката во сопствената мрежа по еден корнер.

Додека ПСЖ одеа на победа, Маркус Рашфорд во 87. минута доби топка од Пол Погба, за од работ на шестнаесетникот да го совлада Навас. Рашфорд пред две сезони успеа да го елиминира ПСЖ по 3:1 победата на Јунајтед на „Паркот на принцовите“ со гол од пенал по 90-те минути.

Лацио при своето враќање во Лигата на шампионите по подолго време, стигнаа до импресивна 3:1 победа над Борусија Дортмунд. Чиро Имобиле го „начна“ својот поранешен клуб по катастрофалната грешка на одбраната на германскиот клуб, пред Луиз Фелипе да зголеми на 2:0. Ерлинг Халанд во 71. минута им даде надеж на гостите за камбек, пред Жан Акпа Апро да ја запечати победата.

Барселона немаа мака во својот прв меч во ЛШ, откако со 5:1 го совладаа унгарскиот шампион Ференцварош иако мечот го завршија со играч помалку. Лео Меси (од пенал) и Ансу Фати со фантастичен гол по проигрувањето од Де Јонг донесоа 2:0 водство во првото полувреме. Филипе Кутињо зголеми на 3:0, пред Жерард Пике да добие црвен картон, а Ференцварош од пенал на намали на 3:1, за Родри да стави точка на натпреварот.